14 پروژه بزرگ ملی در شهرستان جاسک اجرا می گردد

به گزارش وبلاگ شامران، استاندار هرمزگان با بیان اینکه در حال حاضر در جاسک تحرکات مالی زیادی در حال اجرا است گفت: قرار است 14 پروژه بزرگ ملی همانند بندر مادر، پایانه صادرات نفت، شهرک صنعتی ایران و چین و پالایشگاه هرمز در این شهرستان احداث گردد.

14 پروژه بزرگ ملی در شهرستان جاسک اجرا می گردد

به گزارش وبلاگ شامران از بندرعباس و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل استانداری هرمزگان، جاسم جادری عصر امروز در نهمین نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان هرمزگان، انتخاب استانداران در دولت یازدهم را براساس شاخص انجام کارهای توسعه ای مطرح نمود و گفت: برنامه درآمد هزینه ای هرمزگان تدوین و به وزارت کشور ارائه شده و این استان یکی از پنج استان مجری برنامه توسعه پایدار مبتنی بر اقتصاد مقاومتی است.

وی در ادامه با بیان اینکه استان هرمزگان به اندازه هشت استان کشور درآمد دارد اضافه کرد: میزان درآمد گمرکات هرمزگان در سال گذشته 10 هزار میلیارد تومان و درآمد عوارض ارزش اضافه نموده این استان نیز هزار و 800 میلیارد تومان بود.

استاندار هرمزگان خواهان اجرای سیستم درآمد هزینه ای برای استان های درآمدزا همچون هرمزگان شد و تاکید نمود: باید با بکار گیری راهکارهای قانونی و با استفاده از درآمدهای استانی، هرمزگان را اداره کرد و یا قانون بازگشت مازاد درآمد اجرایی گردد.

جادری با بیان اینکه در حال حاضر در جاسک تحرکات اقتصادی زیادی در حال اجرا است ابراز داشت: قرار است 14 پروژه بزرگ ملی همانند بندر مادر، پایانه صادرات نفت، شهرک صنعتی ایران و چین و پالایشگاه هرمز در این شهرستان احداث گردد.

وی با اشاره به اینکه اجرای این طرح ها در جاسک نیازمند نیروی انسانی متخصص است توضیح داد: نیروی تکنسین و متخصص ماهر برای توسعه جاسک باید در هرمزگان تربیت گردد، در غیر این صورت می توان از دیگر استان ها استفاده کرد.

نماینده عالی دولت در هرمزگان تأکید کرد: باید نیروهای ماهر و متخصص هرمزگان در طرح های توسعه ای جاسک و صنایع انرژی بر پارسیان به کار گرفته شوند.

جادری با اشاره به ظرفیت های گردشگری و صنایع دستی هرمزگان، این استان را یکی از مقصدهای گردشگری خواند که از ظرفیت گردشگری بالایی برخوردار است و می تواند از گردشگری کسب درآمد کند.

استاندار هرمزگان، صنایع دستی استان را در کشور نمونه دانست و بیان داشت: 80 نوع صنایع دستی تنها در میناب فراوری می گردد بنابراین باید چالش های موجود برای عرضه این صنایع دستی در استان برطرف گردد.

وی توضیح داد: توسعه دریامحور برای هرمزگان در برنامه ششم توسعه تعریف شده و با وجود ظرفیت های خوب دریایی در این استان، بسیار ناچیز از آن استفاده شده و باید بتوانیم در صنایع وابسته به دریا رشته های علمی ایجاد کنیم و کشتی سازی و بنادر و گردشگری این استان نیز مورد توجه قرار گیرد.

توانمندسازی حاشیه شهرها از اولویت های سازمان مدیریت و برنامه ریزی است

محمدرضا واعظ مهدوی معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نیز در این نشست گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی سه هدف را در اولویت قرار داده که اولین آنها برنامه ریزی برای تحصیل افراد بازمانده از تحصیل است.

وی، هدف از برنامه ریزی را کاهش نابرابری ها دانست و بیان داشت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نیز با هدف کاهش نابرابری های اجتماعی احیاشده است.

معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی با بیان اینکه در سال 84 تعداد شاغلین در کشور 20 میلیون و 184 هزار نفر بود و در سال 92 تنها 10 هزار نفر به تعداد شاغلین اضافه شد، توضیح داد: این آمار نشان می دهد با وجود اینکه منابع اقتصادی زیادی طی سال های 84 تا 92 به کشور آمده اما تغییری ایجاد نشده است.

واعظ مهدوی بیان نمود: بازماندگان از تحصیل در استانهای سیستان و بلوچستان، هرمزگان و آذربایجان غربی طبق ارزیابی ها هدف گذاری شده تا طی دو سال تحت پوشش تحصیلی قرار گیرند.

وی با اشاره به اینکه در سال 90 کشور با 120 میلیارد دلار اداره می شد توضیح داد: امسال اداره کشور در امسال با 18 میلیارد دلار نشان می دهد که مهم ترین مسئله نحوه استفاده و برنامه ریزی ما برای استفاده از منابع است.

معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی، توجه به امنیت غذایی را دومین اولویت برنامه های این سازمان مطرح نمود و اضافه کرد: هفت استان کشور براساس ارزیابی شاخص عدم امنیت غذایی به عنوان استان های نا امن غذایی شناخته شدند که باید به سمت کاهش این نا امنی غذایی برویم.

واعظ مهدوی توانمندسازی حاشیه شهرها و مسائل این حوزه را از دیگر اولویت های سازمان مدیریت و برنامه ریزی نام برد و بیان داشت: به دلیل اینکه 10 میلیون نفر از جمعیت کشور در مناطق حاشیه ای شهرها زندگی می نمایند از بسیاری از حداقل ها محروم هستند.

وی تأکید کرد: توجه به آموزش های فنی و حرفه ای بسیار مهم است که در توسعه جاسک نیز باید مورد توجه قرار گیرد و از ظرفیت های این استان نباید همانند غفلتی که در توسعه عسلویه صورت گرفت، غفلت کنیم.

معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: ارائه فرآیند تدوین برنامه ششم توسعه ترکیبی از برنامه های بخش و استان از مهم ترین برنامه هایی است که در راستای تحقق آن کوشش می کنیم و هدف گذاری ما نیز معطوف به ظرفیت ها و امکانات استان ها خواهد بود.

وی توضیح داد: بر اساس ابلاغ بخشنامه هدف گذاری پژوهش در قانون برنامه سال 95 کشور از سوی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور هر دستگاهی باید یک درصد اعتبارات خود را در هر کدام از امور برای پژوهش هزینه نمایند که این کار برای رشد پژوهش و علم در کشور انجام می گردد.

پراکندگی روستاهای هرمزگان خدمت رسانی در استان را با مشکل روبه رو نموده است

صالح دریانورد رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان هرمزگان نیز با بیان اینکه استان هرمزگان دارای پنج منطقه ویژه است گفت: این استان دارای موقعیتی ویژه و نوار ساحلی طولانی در کنار خلیج فارس و دریای عمان دارد.

وی با اشاره به برخورداری استان هرمزگان از زیرساخت های لازم حمل ونقلی و نرخ 50 درصد شهرنشینی در استان هرمزگان اذعان داشت: روستانشینان این استان در روستاها ماندگار شده اند اما روستاهای هرمزگان بسیار پراکنده و بعد مسافت و فاصله روستاها بسیار زیاد است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان هرمزگان ابراز داشت: وجود روستاهای پراکنده و جزایری که نیازمند خدمات هستند سبب شده تا خدمت رسانی در استان با مشکل روبه رو گردد.

دریانورد به 15 درصد نرخ بیکاری در هرمزگان براساس سرشماری سال 90 اطلاع داد و گفت: شهرستان بشاگرد با 53 درصد بالاترین میزان نرخ بیکاری را به خود اختصاص داده است.

وی افزایش چشمگیر تعداد دانشجو در این استان را یکی از تحولات مهم در هرمزگان برشمرد و گفت: در حال حاضر هرمزگان بیش از 130 هزار دانشجو دارد و حضور زنان نیز در نظام اداری این استان افزایش پیدا نموده است.

منبع: تسنیم

به "14 پروژه بزرگ ملی در شهرستان جاسک اجرا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "14 پروژه بزرگ ملی در شهرستان جاسک اجرا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید