کرونا و ضعف الگوی مدیریت غرب

به گزارش وبلاگ شامران، کرونا و شیوع گسترده آن در دنیا، ضعف کشور های غربی به خصوص آمریکا را در مدیریت بحران و مواجهه با این بیماری فاش کرد.

کرونا و ضعف الگوی مدیریت غرب

به گزارش وبلاگ شامران، اشکان ممبینی؛ کارشناس امور بین الملل نوشت: چین از حدود سه ماه پیش شاهد شیوع ویروس کووید -19 بوده و پس از آن مسائل فراوانی به صورت دومینو برای دیگر نقاط جهان به وجود آمد.

با وجود این فراگیری، دولت سلطه جوی آمریکا در مقابل جبهه متحد اروپایی-آسیایی برای مقابله و مدیریت بحران شیوع کرونا ایستاد و مانع از تبلور ظرفیت های واقعی کشورها برای جلوگیری از بروز یک فاجعه انسانی شده است.

کشورهای اروپایی همه ظرفیت ها، امکانات و فناوری خود را در زمینه های پزشکی و بهداشتی به عرصه آورده اند تا در کنار دولت چین بتوانند در مقابل این اپیدمی جهانی بایستند.

نکته قابل تأمل در این پدیده نوظهور جهان این است که ما شاهد دوران نوین بلوک بندی کشورها در مقابل یکدیگر هستیم. در حال حاضر کشورها به دو دسته موافق امنیت و سلامت بشریت و سلطه جو و مخالف نظم و سلامت بشری تقسیم شده اند؛ در رأس کشورهای دسته دوم که کمترین ارزشی برای بشریت قائل نیستند و با تبعیض در زمینه درمان انسان ها رفتار می نمایند، آمریکا واقع شده است.

کم نیستند گزارش هایی که نشان می دهند در آمریکا بیمارستان ها دستور گرفته اند بیماران سیاه پوست را پذیرش ننمایند و کشورهای اروپایی به بیمارستان ها توصیه نموده اند در پذیرش بیماران اولویت را به جوان ها و افراد مولد بدهند.

در نگرش غربی جوانان فراورینماینده و مولد محسوب می شوند؛ در چنین نگرشی افراد مسن و پا به سن گذاشته هیچ جایگاهی ندارند و برای آنها هیچ ارزش انسانی قائل نیستند.

آمریکا و اروپا به ظاهر در تأمین و فراوری لوازم و امکانات پزشکی و درمانی محدودیتی ندارند، ولی شیوع کرونا و تبدیل شدن جهان به صحنه نبرد واقعی در زمینه درمانی نشان داد که غربی های مدعی تمدن و پیشرفت، ضعف ها و مسائل فراوانی در زمینه تأمین اقلام پزشکی و درمانی دارند. این کشورها حاضرند برای بقای خود متحدانشان را زیر پا بگذارند که به عنوان نمونه آمریکا کالای پزشکی اروپا را در پای هواپیما می خرد و از چین به مقصد واشنگتن بارگیری می نماید.

کوچک ترین کمبود در زمینه تأمین مواد غذایی و بحران فراوری و توزیع امکانات پزشکی، درون مایه کشورهای متمدن غربی را به منصه ظهور رساند و دوربین های رسانه های غربی را ناگزیر کرد تصاویر فاجعه بار صف های طویل خرید ماسک و دستکش را منعکس نمایند، صف های طولانی ای که گاهی به زد و خورد و درگیری های خیابانی تبدیل می شد.

دیدن این تصاویر در کشور آمریکا که قبله آمال غربگرایان و حامیان قدرت پوشالی جهان است، وجهه این کشور به ظاهر قدرتمند را چه در زمینه تأمین اقلام و امکانات پزشکی و چه در تأمین مواد غذایی درهم شکست و امید مردم جهان و متحدانشان را که هیچ، امید ینگه جهاننشینان را ناامید کرد و موجی از سرخوردگی و اضطراب را در ایالت های مختلف آمریکا به وجود آورد تا جایی که رئیس جمهور امریکا در همه 50 کشور اعلام شرایط بحرانی و اضطراری نمود.

فراگیری ویروس کووید -19 مدیریت بحران غربی ها و آمریکا را با چالش جدی روبرو کرد. در حالی که رسانه های معاند لندن نشین در حالت تبلیغات منفی و موج سواری علیه ایران بودند، شیوع کرونا باعث شد زاویه دوربین ها به سمت آمریکا و اروپا بچرخد و افکار عمومی جهان هم زمان با توانایی جمهوری اسلامی ایران در زمینه مدیریت و کنترل ویروس کرونا، ناتوانی غربی ها را در زمینه مداوای افراد مبتلا به کرونا در فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا به تصویر بکشند.

از سوی دیگر در حالی که آمریکا مدعی بود می تواند کرونا را کنترل کند و این ویروس در واشنگتن عادی تلقی می شد، این روزها فاجعه ملی به بار آورده است و دونالد ترامپ برای عبور از این بحران ناچار است در شهرها و ایالت های مختلف قوانین منع آمد و شد را اجرا کند.

با توجه به مسائلی که جهان را گرفتار نموده است، مشاهده می کنیم همچنان دولتمردان آمریکا از شرارت و کینه توزی علیه ملت شریف ایران دست برنمی دارند و با تمدید و اعمال انواع تحریم های ظالمانه مالی و دارویی مرتکب عظیمترین جنایت ها علیه بشریت و مردم عظیم و شکیبا ایران شده اند، ولی با وجود همه فشارها و تحریم ها از سوی آمریکا و غربی ها مشاهده کردیم که دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران چگونه با بهره گیری از رهنمودهای مدبرانه و هوشمندانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و با سلاح ازخودگذشتگی، ایثار، مقاومت و هوشیاری توانستند جواب دندان شکنی به مستکبران و ظالمان مدعی حقوق بشر بدهند.

کادر درمانی و تمام ظرفیت های کشور با وجود همه کمبودها و کارشکنی ها توانستند با اتکا به ظرفیت ها و استعدادهای داخلی در مدیریت و مبارزه با این بیماری و نیز کوشش مجاهدانه، مجدانه و شبانه روزی در کنار مردم ایران بایستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "کرونا و ضعف الگوی مدیریت غرب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا و ضعف الگوی مدیریت غرب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید