چرا حقوق بازنشستگان در فروردین افزایش نیافت؟

به گزارش وبلاگ شامران، هیئت امنای سازمان تامین اجتماعی هر سال در فروردین جلسه ای برگزار می کرد و در این جلسه موضوع افزایش حقوق مستمری بگیران معین و ابلاغ می شد، اما کرونا اجازه نداد این جلسه برگزار گردد و مستمری بگیران از افزایش حقوق سال 99 در فروردین محروم شدند.

چرا حقوق بازنشستگان در فروردین افزایش نیافت؟

حالا در شرایطی که از 17میلیون و600هزار بازنشسته کشور، 13میلیون و 900هزار نفرشان در شمار تامین اجتماعی هستند و میانگین حقوقشان بر اساس گزارش مجلس، فقط یک میلیون و900هزار تومان است، قطعا این افزایش حقوق برایشان گاهی حیاتی محسوب می گردد.

گله بازنشستگان

در سه روز گذشته که پرداخت حقوق مستمری بگیران و بازنشستگان شروع شده است، بخشی از آن ها حرف هایشان را با روزنامه خراسان در میان گذاشتند:

حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را دیر که واریز کردند بماند، افزایش حقوقشان را هم ندادند.

بیچاره بازنشستگان تامین اجتماعی هم به حقوقشان مبلغ به درد بخوری اضافه نشد ضمن این که همان را هم این ماه ندادند.

ای بابا چرا این حقوق فروردین مثل ماه قبله ولی هزینه ها مثل قبل نیست؟

سال جاری جدا از این که میزان افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی دیرتر مشخص شد اما چرا برگزارنشدنش این جلسه باعث شد تا افزایش حقوق ها اعمال نشد؟

اکبر شوکت، عضو کارگری هیئت امنای سازمان تامین اجتماعی گفت: هر سال هیئت امنای سازمان تامین اجتماعی در فروردین ماه جلسه ای برگزار می کرد تا امور مهمی مانند ابلاغ افزایش حداقل مستمری و مشخص مستمری سایر سطوح، پس از ارسال مصوبات آن ها به هیئت دولت و دریافت تایید نهایی، اجرایی گردد؛ اما در فروردین ماه سال جاری، هیئت امنا جلسه ای را برگزار نکرد.

شوکت برای ماه اردیبهشت یا خرداد اظهار امیدواری کرد که این افزایش حقوق به حساب بازنشستگان واریز گردد. وی اضافه نمود: از ابلاغ افزایش مستمری ها در فروردین ماه خبری نشد و مستمری این ماه هم بر مبنای مستمری سال گذشته پرداخت شد. در نهایت مابه التفاوت این دو رقم در اردیبهشت یا خرداد ماه پس از ابلاغ افزایش مستمری ها به حساب بازنشستگان واریز می گردد.

چقدر واریز می گردد؟

این مسئول در هیئت امنای سازمان تامین اجتماعی درباره افزایش مستمری ها هم توضیحاتی داده است. وی در پاسخ به این پرسش که کارگران بازنشسته چشم انتظار افزایش متناسب مستمری ها، متناسب با کف حقوق مصوب کمیسیون تلفیق بودجه سال 99، یعنی دو میلیون و 800 هزار تومان هستند، چه برنامه ای برای پاسخ به انتظار آن ها وجود دارد، گفت: برابر ماده 111 قانون تامین اجتماعی، حداقل مستمری نباید از حداقل دستمزد کمتر باشد؛ اما طبق عرف، حداقل مستمری برابر حداقل دستمزد در نظر گرفته و برای تایید و ابلاغ به هیئت دولت ارسال می گردد.

وی اضافه نمود: بنابراین، حداقل مستمری سال 99 بدون در نظر دریافت مزایای جانبی، حدود یک میلیون و 835 هزار تومان است.

شوکت با بیان این که سازمان تامین اجتماعی در شرایطی قرار گرفته است که مستمری ها را حتی بدون اعمال افزایش سال 99، به زحمت پرداخت می نماید و برای انجام این کار با بهره 30 درصد پول قرض می نماید، اظهار کرد: مسبب اصلی این شرایط دولت ها هستند چراکه طلب سازمان تامین اجتماعی را انباشته کردند تا امروز به حدود 270 هزار میلیارد تومان برسد، این درحالی است که اگر دولت ها تنها بدهی جاری خود را به سازمان پرداخت می کردند، امروز سازمان هم می توانست همسان سازی را اجرایی کند و هم این که مستمری بازنشستگان خود را متناسب با خط فقر افزایش دهد.

منبع: تجارت نیوز

به "چرا حقوق بازنشستگان در فروردین افزایش نیافت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا حقوق بازنشستگان در فروردین افزایش نیافت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید